Sieci typu GPON
GPON to skrót dla standardu stworzonego przez organizacje ITU-T jak G.984.x nazywanego Gigabit Passive Optical Network. Jest on następcą standardu APON/BPON opierającego się na ramce ATM.
Specyfikacja GPON ciągle ewoluuje i obecnie dostępnych jest 6 rozwinięć tego standardu – G.984.6 jest najnowszą wersją. Jednak wielu producentów skupia się na wersji G.984.4 gdyż w zupełności wystarcza ona do realizacji w pełni sprawnej sieci FTTH.
GPON opiera się na technologii P2MP czyli punkt-wielopunkt, w której jednostka centralna OLT nadaje i odbiera sygnał od wielu punktów. Tymi punktami mogą być jednostki abonenckie ONT (Optical Network Terminal) lub jednostki do zastosowań FTTB czyli ONU (Optical Network Unit).GPON oferuje różnego rodzaju przepustowości, jednak w najpopularniejszej wersji oferuje asymetryczne łącze:
- 2,488 Gbit downstream (od OLT do ONT) za pomocą fali 1490nm
- 1,244 Gbit upstream (od ONT do OLT) za pomocą fali 1310nm
W większości implementacji istnieje możliwość podłączenia do 128 abonentów per OLT port. Sam standard GPON opiera się na technologii Pasywnych Sieci Optycznych i jego koncepcja jest bardzo podobna do standardu GEPON. Dla przykładu oba standardy wykorzystują te same długości fal, czyli falę 1490nm w kierunku od OLT do ONT oraz falę 1310nm w kierunku od ONT do OLT. Dodatkowo operatorzy kablowi mogą przesłać za pomocą fali 1550nm telewizje analogową lub cyfrową DVB-C/T dzięki odpowiednim transmiterom oraz wzmacniaczom EDFA. Podstawowy system transmisji w GPON to ramka GEM które enkapsuluje Ethernet w efektywny sposób.Zaletą sieci GPON jest interoperacyjność między producentami OLT i ONT. Owa interoperacyjność jest wynikiem otwartego standardu ONT Management and Control Interface (OMCI). Ustandaryzowane komunikaty zwiększają provisioning także urządzeń innych producentów.GPON pozwala na transmisję do 60km z tym, że różnica odległości między jednostkami ONT podłączonymi na tym samym porcie nie może przekroczyć 20km. Minimalny budżet mocy, który jest gwarantowany w GPON to B+ czyli 28dBm. Można go zwiększyć dzięki zastosowaniu laserów o większej mocy np. C+ (32dBm). Dodatkowo wspierany jest FEC czyli nadmiarowe dane naprawcze, które kosztem 8% przepustowości łącza mogą korygować transmisje. GPON zapewnia też bezpieczeństwo danych dzięki zastosowaniu szyfrowania danych AES w obu kierunkach.
Rozbudowa standardu do rozwiązania 10Gbit czyli XG-PON1/XG-PON2 jest bezproblemowa w przeciwieństwie do GEPON-a.